Foto: ekrānuzņēmums
Vēlos padalīties ar noslēpumiem par parasto foliju – jā, to pašu, ko mēs pērkam cepšanai un pēc tam aizmirstam uz augšējā plaukta
…nu vismaz es agrāk tā darīju. Bet velti! Jo tai ir tik daudz brīnumainu īpašību, ka pat grūti noticēt. Tagad modē ir apzināta patēriņa kultūra, videi draudzīgums un noderīgi sadzīves padomi. Un folija – tas ir tieši par visu šo.
1. Pret kaitēkļiem putraimos
Mana pirmā saskarsme ar neparastu folijas izmantojumu notika studiju laikā, kad vasarā strādāju bērnu nometnes virtuvē. Saimniecības pārzine ar noslēpumainu nopietnību mums iedeva folijas rulli un lika veidot bumbiņas. Šīs “sudrabainās bumbiņas” mēs izkaisījām pa maisiem ar putraimiem un žāvētiem augļiem. Rezultāts? Neviena kukaiņa visas maiņas laikā!
Kopš tā laika tas ir mans personīgais rituāls – katrā burkā vai iepakojumā ar putraimiem, pārslām ielieku blīvu folijas bumbiņu. Darbojas kā talismans pret kukaiņiem.
Foto: ekrānuzņēmums
2. Folija aiz radiatora – siltums no otras puses
Pirms apkures sezonas sākuma uzmanīgi piestiprinu folijas lapas pie sienas aiz radiatora. Galvenais – ar spīdīgo pusi uz āru. Šis triks atkal kļūst populārs, ņemot vērā komunālo maksājumu pieaugumu. Ietaupījums līdz 30% siltuma – pārbaudīts gan ar pieredzi, gan termometru.
3. Antistatisks līdzeklis veļai
Ja skapī katrs krekliņš “lec” no statiskās elektrības – steidzīgi iemetiet veļas mašīnā blīvu folijas bumbu! Tikai nesajauciet ar šokolādes papīru – plānā folija ātri saplīst un tikai aizsērēs mašīnu. Es parasti veidoju bumbiņu no diviem slāņiem un izmantoju to līdz piecām mazgāšanas reizēm.
4. Ātra šķēru asināšana
Vienkārši grieziet foliju kā nūdeles. Dažas reizes – un šķēres atkal labi griež papīru. Galvenais – izmantot kā profilaksi, nevis mēģināt glābt instrumentu, kas jau trīs remontus piedzīvojis.
5. Rīves “atdzīvināšana” (jā, jā!) Blīva folijas bumbiņa un viegla pulēšana pa pašu rīvi. Galvenais – nepārspīlēt. Tādā veidā var atjaunot nedaudz notrulinātu virsmu.
Foto: ekrānuzņēmums
6. “Stienīši” nažiem
Šo padomu man deva kaimiņiene, un tagad man galda piederumu atvilktnē stāv kārtīgi folijas “stienīši”. Griežu pa tiem – un tas atkal griež kā reklāmā: pat tomātu kā sviestu. Tikai atcerieties – nazim jābūt vienkārši notrulinātam, nevis deformētam.
7. Tīrām gludekli no piedegušiem traipiem
Šis ir mans personīgais triks, ko reiz izlasīju kādā vecā žurnālā. Vajag paņemt folijas lapu, uzbērt nedaudz sāls un pārbraukt tai pāri ar karstu gludekli. Visi piedegumi paliek uz folijas, un gludeklis – kā jauns. Tikai uzmanīgi: bez tvaika un ūdens pilieniem.
Lasi vēl: Pagatavoju vistas zupu ar rīsiem burtiski pusstundas laikā – piedāvāju dažādu garšu variantus
8. Mēbeļu aizsardzība krāsojot
Kad krāsoju taburešu kājas vai durvju rokturus, aploku ar foliju blakus esošos elementus, lai nenotraipītu. Tā maigi pieguļ formai, turas pati un pēc tam viegli noņemama. Pat krāsošanas lentei nav konkurences.
9. Rūsas tīrīšana no metāla
Te nu es tiešām biju pārsteigta. Ja sagrumbotu foliju un pievienotu nedaudz citrona sulas – sanāk dabisks skrubis metāla virsmām. Tā es izglābu veco trauku žāvētāju.
Foto: Pixabay
10. Dzīvnieku “pieradināšana” – sadzīves fenušui
Un tagad uzmanību: foliju var izmantot kā līdzekli mājdzīvnieku atbaidīšanai. Kaķi, piemēram, necieš folijas čaboņu. Es to uzlieku uz tām virsmām, kur viņiem patīk ielaist savus nagus – un voilā, disciplīna garantēta!
Vai zinājāt, ka alumīnija foliju 80tajos izmantoja ne tikai kulinārijā, bet arī… radiotehnikā? No tās veidoja kronējumus vadiem, lai virtuvē neatskaņotos “Amerikas Balss” raidījumi, kad gribējās klausīties radio teātri. Un vēl – ar to spodrināja armijas siksnu sprādzes līdz spoguļspīdumam.
💥Es teiktu, ka folija – tas nav tikai virtuves rullītis. Tā ir saimnieces izdomas un taupīgās maģijas simbols. Un kādi ir jūsu folijas triki? Dalieties komentāros, rakstiet vēstules, sūtiet sirsniņas – un neaizmirstiet sekot Sapņotājfejai. Man vēl daudz burvju brīnumu jūsu mājai!